Brňané hledají pachatele, který týral koťátko. Spojují se tisíce lidí a odměna za informaci k dopadení pachatele je 70.000 Kč

17.01.2024

Dne 2. 1. 2024 bylo v brněnském Starém Lískovci nalezeno podvyživené a vážně zraněné kotě. Postupně vyšlo najevo, že zranění si nemohlo způsobit samo a Charitativní kočičí spolek Kryšpín podal trestní oznámení na neznámého pachatele za týrání zvířete. Příspěvky na sociálních sítích mají dosah desetitisíců lidí, tisíce sdílení. Trestní sazba je až 6 let a za informace vedoucí k dopadení pachatele policií nabízí spolek odměnu 70.000 Kč. Na odměnu se skládají spolky i lidé.

"Když jsme se dozvěděli o týraném koťátku bylo nám do pláče. Pak přišel vztek a následovalo odhodlání toho, kdo to udělal, dohnat před soud a spravedlivě potrestat," popisuje začátek příběhu Lenka Němcová, předsedkyně brněnského Charitativního kočičího spolku Kryšpín. Trestní oznámení na neznámého pachatele bylo podáno 11. 1. 2024.

Kotě našla a zachránila malá holčička a pomoc mu nabídl Azyl Jiřina Skoumalová, který má nyní kotě hospitalizované na veterině v Letovicích ve finanční péči. Proto taky dostalo jméno Jiřinka. "Nevím, čím vším si tato malá kočičí holčička musela projít, ale nic pěkného to nebylo. Uzlíček plný bolestí, zlomený ocásek, který již odumírá, dehydrovaná, hladová, kost a kůže, sotva dýchá. Všechny polštářky na tlapkách má spálené, na srsti zbytky vosku…" napsala o ní jednu z prvních zpráv na Facebook Jiřina Skoumalová.

Na Facebooku azylu následovaly bohužel ještě horší zprávy: "Podle paní veterinářky si tato kočičí holčička taková zranění rozhodně nezpůsobila bez něčího přičinění. Toto je jasné týrání zvířete, zlomený ocásek, opálené všechny hmatové fousky, spálený čumák, opálené ucho, tři tlapky má do živého masa opálené, pořád přemýšlím, jak by k tomu jinak přišla, kočka opravdu není hloupá, nevleze do ohně, nezlomí si jen tak ocas, scénář, byť ať je jakýkoliv, tak nesmírně trpěla a trpí."

Charitativní kočičí spolek Kryšpín se rozhodl s právní pomocí advokátky Mgr. Nadi Koželuhové najít toho, kdo to malé Jiřince udělal. "Poraněné a podvyživené kotě se našlo 2. 1. 2024 v Brně-Starém Lískovci u tramvajové zastávky Dunajská, v blízkosti zdejšího dětského dopravního hřiště. V době nálezu mělo 7 týdnů a 550 gramů. Hledáme svědky, kteří by nám pomohli identifikovat pachatele, nabízíme odměnu 70.000 Kč" prosí o pomoc spolek. Kdo něco zaslechl nebo viděl, napište prosím Charitativnímu kočičímu spolku Kryšpín zprávu na Facebook nebo na e-mail spolek-kryspin@email.cz. Anonymita zaručena. Moc děkujeme!

Malá Jiřinka má nyní tu nejlepší péči. Sestřička z letovické veterinární kliniky si ji dokonce bere na noc a víkendy domů, protože přes vše, co si vytrpělo, je koťátko nesmírně mazlivé, a lidské teplo mu moc pomáhá. Díky tomu, že 15. 1. 2024 měla Jiřinka váhu už 898 gramů, mohla být naplánovaná operace (amputace) ocásku. Bohužel ji ale oddálily krevní testy, které ukázaly zvýšené jaterní enzymy, tak se musí ještě počkat na vhodnější chvíli.

"Ve všem to příšerném, co se stalo, jsem nadšená, kolik lidí nám chce pomoci. Na Facebooku mají prosby o oznámení informací vedoucích k nalezení pachatele, pachatelky či pachatelů dosah desetitisíců lidí, lidé posílají peníze jak na veterinární péči o Jiřinku, tak na odměnu. Jedna paní dokonce sama vytiskla desítky letáčků a vylepila je v oblasti, kde bylo kotě nalezeno" popisuje Němcová vývoj události. Na odměnu se složil spolek Běhejme a pomáhejme útulkům a lidé. Původně nabídly finanční pomoc i provozovatelky a dobrovolnice z útulků Azyl Jiřina Skoumalová a Kočky u Katky, ty však už nejsou potřeba, neboť lidi sami bez výzvy peníze posílají s tím, že nebudou-li využity na odměnu, pomůžou kočkám v útulcích.

Řečí zákona

"Živé zvíře má zvláštní význam a hodnotu již jako smysly nadaný živý tvor. Živé zvíře není věcí a ustanovení o věcech se na živé zvíře použijí obdobně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze." § 494 Občanského zákoníku

"Kdo týrá zvíře surovým nebo trýznivým způsobem, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

Pokud se prokáže týrání zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem, nebo způsobí-li pachatel svým jednáním zvířeti trvalé následky (Jiřinka – amputace ocásku) či smrt, pohybujeme se v trestní sazbě dva roky až šest let." § 302 Trestního zákoníku