Den koček s Kryšpínem pro 10 útulků a 1092 opuštěných koček – to je brněnská oslava mezinárodního svátku, která potěší i pomůže

12.07.2023

Koťata vyhozená v igelitce v lese, kočka s roztříštěnou čelistí po srážce s autem, kocour s plastovou trubkou na krku. To jsou jen tři z tisíce případů, které ročně řeší soukromé kočičí útulky. Zachraňují kočičí životy a duše a hledají jim domovy. 1092 – to je počet opuštěných koček, o které k letošnímu prvnímu letnímu dni pečovalo 10 útulků, jimž můžete pomoci nákupem na dobroČIČInném bazárku, doplněném výstavou kočičích fotokoláží, kočičí mini poradnou a promítáním dokumentu z útulku. Akci pořádá v Brně na Šelepce v sobotu 12. srpna 2023 Charitativní kočičí spolek Kryšpín u příležitosti Mezinárodního dne koček.

Mezinárodní den koček vznikl v roce 2002 a slaví se po celém světě 8. srpna. "V Brně tento světový svátek již třetí rok slavíme charitativním bazárkem, který pomáhá opuštěným kočkám v útulcích. Letos to vyšlo na sobotu 12. srpna a zázemí nám nabídl známý brněnský Klub Šelepka," popisuje pořadatelka Lenka Němcová. Bazárek, na kterém bude možné zakoupit věci lidské i kočičí, doplní výstava kočičích koláží brněnské výtvarnice Kateřiny Dubovcové, kočičí mini poradna a promítání dokumentu z nejdéle fungujícího kočičího útulku na Moravě.

Málokdo ví, že v Jihomoravském kraji neexistuje žádný obecní čistě kočičí útulek, pouze ty soukromé. (Podobné je to v celé ČR.) Nebýt jich, ocitly by se tisíce koček bez pomoci, protože obce kočičí útulky téměř nezřizují. "Je to zarážející, protože opuštěných koček je samozřejmě mnohonásobně víc než psů. Oficiální kapacita registrovaných jihomoravských útulků je 1382 koček. Většinu míst, konkrétně 1191, nabízí ale dobrovolníci bez pomoci státu" vysvětluje Němcová z Charitativního kočičího spolku Kryšpín, který pomáhá shánět finance na provoz pečlivě vybraných soukromých moravských útulků.

Pokud tedy máte kočky nebo bazárky nebo obojí rádi, určitě na akci přijďte. V sortimentu nebudou chybět věci z druhé ruky, ani krásné nové rukodělné výrobky, které do prodeje darovali hodní lidé. Spojíte příjemné s užitečným a užijete si hezkou sobotu, doplněnou třeba i návštěvou festivalu Maraton hudby Brno či městské slavnosti Den Brna, což jsou akce konané v centru města tentýž den a vstup na ně je stejně jako na Den koček s Kryšpínem na Šelepce zdarma.

Den koček s Kryšpínem na Šelepce – bazárek, výstava, poradna, dokument

sobota 12. 8. 2023 10.00-18.00

Klub Šelepka, Šelepova 1, Brno

Charitativní kočičí spolek Kryšpín vznikl v Brně v době covidové 21. den 21. roku 21. století, aby udělal svět o chlup lepším. O kočičí chlup! Finančně podporuje osm plus jeden ověřených soukromých útulků převážně z jižní Moravy, založil pro ně veřejnou sbírku s transparentním účtem číslo 2501927911/2010, pořádá charitativní aukce a benefiční akce, provozuje e-shop a shání 834 pravidelných dárců stokoruny měsíčně, kteří by společnými silami dali dohromady milión ročně. V této chvíli jich má 252.

Útulky, které spolek podporuje, pečovaly k 21. červnu 2023 o 883 koček. A které to jsou? Jihomoravské Opuštěné kočičí tlapky, Kočky u Katky, Kočičí depozitum Flíček, Útulek Tibet, Jiřina Skoumalová azyl a Depozitum Jana – Šance mít domov, Kočičí azyl Znojemsko a na severu Moravy Azyl Gaia Hanušovice. Na bazárku budou mít zastoupení i Brněnský Max a Kočičí domov Sissi, takže celkový počet koček v útulcích, které nákupem na bazárku podpoříte, je 1092.

"Moc děkujeme všem, kteří nám finančně pomáhají, i těm, kteří kastrují či si adoptují kočku z útulku. Výhodou adopce je nejen to, že kočky od nás jsou naočkované, odčervené a kastrované, ale taky umíme vybrat parťáka na míru, hlavně povahou," vzkazuje za provozovatele kočičích útulků Alžběta Blašková, která provozuje svůj útulek už 15 let, a na akci můžete zhlédnout dokument z jejího zvířecího azylu.