Kočičí mámy zachraňují ve svých přeplněných útulcích tisíce koček bez domova

21.04.2022

Blíží se květen a s ním nejen Den matek, ale taky sezóna nechtěných koťat. Nebýt těch, kterým se říká kočičí mámy, nebylo by většiny kočičích útulků a tisíce opuštěných koček by se ocitly bez pomoci. Obce totiž kočičí útulky téměř nezřizují, přes to, že koček v nouzi je mnohonásobně víc než psů... Poslání to není jednoduché, lidské lhostejnosti a kočičího utrpení je opravdu hodně. Proto si kočičí mámy, které jsou často i mámami lidskými a jejich útulky praskají ve švech, zaslouží naše poděkování a pomoc.

Většinu kočičích útulků zakládají a provozují ženy. Charitativní kočičí spolek Kryšpín pomáhá devíti z nich a ve většině je to tak. Koťata pohozená v lese, příkopu či popelnici, kočky sražené auty, postřelené myslivci, různým způsobem týrané nebo podvyživené či vážně nemocné nebo jen zkrátka opuštěné a hladové. Lidé jsou nezodpovědní, své kočky nekastrují a těch toulavých je pak čím dál tím víc. S tím se každý den potkávají zakladatelky a provozovatelky kočičích útulků, tzv. kočičí mámy.

V devíti Kryšpínem podporovaných útulcích pečovaly k 9. 9. 2021 dohromady o 760 koček. O kočky nejen pečují, ale taky jim hledají nové milující domovy. Jejich útulky se vyznačují obětavým a srdečným přístupem nebo třeba tím, že tady nemají pracovní dobu od-do a že kočky nejsou zavřené v boxech, ale bydlí v kočičích pokojících, většinou doplněných voliérami, aby měly přístup ven. Finančně utáhnout takový útulek ale není vůbec jednoduché. "Když bychom počítali průměrnou částku 500 Kč za kočku na měsíc (většinou je to dvojnásobek) jedná se u těchto devíti útulků se 760 kočkami o minimálně 380.000 Kč měsíčně. Proto jsme vznikli, abychom provozovatelkám útulků se sháněním peněz pomáhali a ony měly více času na péči o kočky, které je potřebují," popisuje Lenka Němcová, zakladatelka Charitativního kočičího spolku Kryšpín.

Věkový rozdíl mezi nejmladší a nejstarší provozovatelkou "Kryšpínových" devíti útulků je 42 let. Některé o kočky v nouzi pečují na penzi, jiné na mateřské, další při práci. Všechny jim věnují téměř veškerý volný čas a peníze. Nebýt dobrých lidí a jejich finančních darů, existence soukromých kočičích útulků by ale nebyla možná. I když totiž všechny kočičí mámy kočkám pomáhají bez nároků na honorář, tak veterinární a zdravotní péče, krmivo, stelivo, vybavení útulků, čistící prostředky, benzín a energie něco stojí. Mají tak v popisu "práce" nejen pomoc opuštěným kočkám, ale i shánění peněz.

Kočičí mámy Alžběta Blašková (Útulek Tibet), Jarmila Zlámalíková (Kočičí depozitum Flíček), Jana Zemková Němcová (Depozitum Jana - Šance mít domov), Jiřina Skoumalová a Jiřina Vrábelová (Azyl Jiřina Skoumalová a Azyl Gaia), Kateřina Kršková (Kočky u Katky), Lucie Pokorová (LuckyCats), Patricie Vítová (Kočičí azyl Znojemsko) a Petra Endlicherová (Opuštěné kočičí tlapky) bývají často na pokraji sil fyzických i duševních. Koček, které potřebují pomoci, neustále přibývá a do útulků se dostávají v takovém stavu, že to bývá opravdu jen pro silné povahy. Jejich azyly, které dobrovolně vybudovaly, praskají ve švech, často tak musí pomoc odmítnout, a firmy ani obce se do pomoci kočkám v nouzi bohužel až na pár výjimek nezapojují.

Charitativní kočičí spolek Kryšpín vznikl v době covidové 21. den 21. roku 21. století, aby udělal svět o chlup lepším. O kočičí chlup! Finančně podporuje devět ověřených soukromých útulků převážně z jižní Moravy a první rok své existence pro ně sehnal půlmilión korun. Založil veřejnou sbírku s transparentním účtem číslo 2501927911/2010, pořádá charitativní aukce a benefiční akce, provozuje e-shop a shání 834 pravidelných dárců stokoruny měsíčně, kteří by společnými silami dali dohromady milión ročně. V této chvíli jich má 148.

"Moc děkujeme všem, kteří nám finančně pomáhají, i těm, kteří si adoptují kočku z útulku. Výhodou adopce je nejen to, že kočky od nás jsou naočkované, odčervené a kastrované, ale taky umíme vybrat parťáka na míru, hlavně povahou," vzkazuje za kočičí mámy Katka Kršková z útulku Kočky u Katky.

*Jihomoravský kraj a péče o kočky v nouzi

Charitativní kočičí spolek má sídlo v Brně. V Jihomoravském kraji žilo k 31. 12. 2021 celkem 1.184.345 obyvatel. Oficiální kapacita registrovaných jihomoravských útulků byla k tomuto datu 1.342 koček. Většinu míst, konkrétně 1.151, nabízí útulky soukromé a Kryšpín pomáhá většině z nich.