Letošní Brněnské Vánoce pomůžou stovkám opuštěných jihomoravských koček Brno 22. 11. 2022

22.11.2022

Blíží se Vánoce, které budou tisíce koček trávit v útulcích. V Brně přišli s myšlenkou, jak pomoci stovkám těch jihomoravských. Příjemné propojení konzumace lahodných nápojů a kočičí charity nabízejí letos Brněnské Vánoce. Díky projektu Daruj Kelímek můžou všichni kočkomilové, kteří vánoční trhy navštíví, podpořit darováním kelímku v hodnotě 50 Kč stovky koček v útulcích. O jejich kelímky se totiž mezi 18 podporovanými projekty uchází i Charitativní kočičí spolek Kryšpín, který podporuje devět ověřených útulků, které měly k 9. 9. 2022 v péči 913 opuštěných koček!

Brněnské Vánoce jsou tradičně vyvrcholením brněnské turistické sezóny a letos začínají 25. 11. 2022. Charita a advent k sobě neodmyslitelně patří a pomáhat potřebným nikdy nebylo jednodušší a příjemnější. Díky nápadu několika prodejců, spolupráci pořadatelů a ekologickému vratnému systému stačí na vánočních trzích pouze dopít svůj drink, odnést kelímek do stánku Daruj Kelímek a můžete pomoci. Když u stánku řeknete, že chcete vratnou zálohu za svůj kelímek věnovat Charitativnímu kočičímu spolku Kryšpín, pomůže vašich 50 Kč stovkám koček v devíti ověřených útulcích, které Kryšpín dlouhodobě podporuje. Všechny jsou aktuálně přeplněné a bez peněz. "Díky systému Dotykačka dostane každý, kdo kelímek pro Kryšpína odevzdá, doklad o tom, že tak učinil. A díky partnerům projektu Daruj Kelímek, kteří uhradí jeho provozní náklady, půjde 100 % částky Kryšpínovi a stovkám koček v devíti skvělých útulcích, které podporuje. Nezbývá, něž doufat, že kočkomilové rádi popíjí lahodné nápoje a jsou štědří," popisuje s úsměvem Lenka Němcová, předsedkyně a zakladatelka spolku.

Charitativní kočičí spolek Kryšpín se o podporu v projektu ucházel spolu s dalšími 41 neziskovkami a do finále postoupil jako celkový vítěz hlasování. Je nyní mezi 18 projekty, které je možno na vánočních trzích podpořit. Kromě zvířat jsou podporovanými oblastmi také děti a rodiny, humanitární pomoc, senioři, lidé s hendikepem a udržitelnost. Z každé kategorie je možno podpořit tři projekty. "Z hlasování bylo patrné, že zvířecím spolkům opravdu hodně záleží na tom, aby měly možnost se projektu účastnit. Na rozdíl od ostatních jsou totiž soukromé zvířecí útulky většinou odkázány pouze na individuální dárce. Nemají firemní sponzory, nedostávají peníze od státu ani jiné dotace. A většina kočičích útulků u nás je soukromých, to se stále málo ví. Nebýt jich, ocitne se tisíce koček bez pomoci...," popisuje hlasování a celkovou situaci Němcová.

Do sbírky Daruj Kelímek je možno přispívat také on-line. Trvá až do 6. 1. 2023 a platby pro Charitativní kočičí spolek Kryšpín je třeba označit variabilním symbolem 16, což je číslo, které bylo Kryšpínovi přiděleno. Sbírka probíhá na transparentním účtu číslo 123-8544760207/0100 a po skončení se veškeré vybrané peníze připíší na účty dobročinných organizací, kterým je lidé věnovali.

Daruj Kelímek

Jedná se o unikátní dobročinný projekt, který nemá v České republice obdoby. Lidé mohou odevzdáním svého kelímku bez nároku na vrácení zálohy podpořit částkou 50 Kč jednu z 18 neziskových organizací vybraných hlasováním ze 42 přihlášených. Projekt je spojen s vratným systémem, který plošně funguje na brněnských vánočních trzích už od roku 2015.

Charitativní kočičí spolek Kryšpín

Spolek vznikl před necelými dvěma lety v době covidové v Brně, aby udělal svět o kočičí chlup lepším a aby pomáhal jihomoravským útulkům pomáhat. Podporuje devět pečlivě vybraných a osobně ověřených útulků, které k 9. 9. 2022 pečovaly o 913 koček.

A které to jsou?

Jihomoravské Opuštěné kočičí tlapky, Kočky u Katky, LuckyCats, Kočičí depozitum Flíček, Útulek Tibet, Jiřina Skoumalová azyl a Depozitum Jana - Šance mít domov, Kočičí azyl Znojemsko a na severu Moravy Azyl Gaia Hanušovice.