Máte rádi kočky? Kastrujte je! Pomůžete jim a předejdete utrpení mnoha koťat. Zní na jaře z plných kočičích útulků.

27.04.2021

Nebýt soukromých kočičích útulků, toulaly by se po venku tisíce koček bez domova a také by bylo mnohem víc zubožených koťat, neboť zvířecí depozita kočkám v nouzi nejen poskytnou azyl a potřebnou veterinární péči, ale kastrují i ty volně žijící. Tedy když jim to finance dovolí. S provozem jsou totiž odkázány pouze samy na sebe, na dary dobrých lidí a pomoc charitativních projektů, jako je třeba nově vzniklý Charitativní kočičí spolek Kryšpín, který pomáhá 9 útulkům převážně z jižní Moravy. Obce většinou nepomáhají.

Je tady sezóna nechtěných koťat. Přes veškerá nabádání odborníků lidé své kočky nekastrují a nechtěná koťata pak končí v igelitkách v příkopech či v lese, v popelnicích na bio odpad, v lepším případě v krabici před útulkem. Kočka může zabřeznout i 3 x za rok a v jednom vrhu bývají průměrně 4 koťata. Ta pohlavně dospívají už v 5. měsíci a můžou tak na svět přivádět další... LuckyCats v minulém týdnu přijalo téměř mrtvé kotě, které volalo o pomoc na cyklostezce v Kuřimi, Kočky u Katky přijaly 3 zanedbaná koťata, které někdo nabízel jako krmení pro hada a bohužel už žije jen 1. Opuštěné kočičí tlapky o víkendu hledaly péči pro 4 dnes čtyřdenní koťátka, v Azylu Gaia ještě neudali 17 loňských. A tak bychom mohli pokračovat...

"V Jihomoravském kraji je aktuálně registrováno 29 útulků a z nich je podle našich informací 19 soukromých. Ty obecní jsou většinou psí, my pomáháme těm soukromým kočičím" říká k tomu, kdo se o kočky v nouzi na jižní Moravě stará Lenka Němcová, zakladatelka Charitativního kočičího spolku Kryšpín. Přestože obce mají ze zákona povinnost postarat se o toulavá zvířata na svém katastru, většinou se starají jen o psy. O kočky nejen, že se nestarají, ale ani nepřispívají soukromým útulkům, které to dělají za ně.

"V 8 jihomoravských a 1 severomoravském útulku, kterým pomáháme, pečovali při posledním sčítání o 605 koček" přibližuje Lenka Němcová a dodává "když bychom počítali s průměrnou částkou 500 Kč na 1 kočku v útulku měsíčně, jsou to jen u těchto 9 útulků náklady přes 300 tisíc měsíčně, které jim nikdo nehradí". Proto spolek vznikl a založil veřejnou sbírku s transparentním účtem, aby těmto útulkům finančně pomáhal. "Třeba u nás v Ostopovicích zastupitelstvo schválilo na provoz LuckyCats roční příspěvek. Problémem je spíš Brno, jehož kočky tvoří většinu našich přijímaných (zvířat) a od něhož příspěvky nemáme žádné" dodává k financování provozovatelka útulku Lucie Pokorová.

Ale zpět ke koťatům a kastracím. Kastrací své kočky zajistíte jí i sobě klidnější život, předejdete u ní některým závažným nemocem a nebudete na svět, v kterém je víc koček než lidí, kteří je chtějí, přivádět další. A pokud někdo ve vašem okolí chce kotě, ať zachrání nějaké z útulku a uvolní tak místo dalšímu, které pomoc azylu přivítá. Ideální je, pokud se postaráte také o kastraci volně žijících koček ve svém okolí. Pokud jim to peníze a čas dovolí, rádi s odchycením kastrací pomůžou i kočičí útulky, nebo některé z kastračních programů: Feliti, který 24. 4. 2021 oznámil už 6100 vykastrovaných koček, nebo KasProCats, který mezi příkladné obce v oblasti kastrování uvádí z jižní Moravy například Ostrovačice u Brna, abychom nebyli jen kritičtí.

Také v dalších útulcích spadajících pod pomoc spolku Kryšpín zachraňují zubožené toulavé kočky, které nikdo nechce a přišly na svět kvůli tomu, že se nekastruje. Paní Zemková Němcová z Ivančic přijala do svého Depozita Jana - Šance mít domov, nedávno kočku, která byla postřelená, sražená autem a ještě březí. Ve spřízněném Azylu Jiřina Skoumalová v Ústupi bylo při posledním sčítání 100 koček, v Kočičím depozitu Flíček v Nedakonicích 103; Útulek Tibet zase nedávno prováděl odchyt koček v lokalitě, kde je pán likvidoval...

Chcete-li těmto útulkům pomáhat, adoptujte si kočku, přijďte pomoct s úklidem nebo pošlete finanční dar. Soukromé kočičí útulky jsou totiž finančně odkázány pouze samy na sebe, na dary dobrých lidí a firem a na podporu neziskovek, jako je právě Charitativní kočičí spolek Kryšpín. Spolek shromažďuje peníze na transparentním účtu veřejné sbírky, takže jsou pod kontrolou veřejnosti i úřadu a je striktně neziskový, takže kočkám v nouzi pošle 100 % vybrané částky. Číslo účtu je 2501927911/2010. Zakladatelky spolku za případnou pomoc všem moc děkují!