Popálené koťátko a postřelený kocour – dvě trestní oznámení na jižní Moravě během jednoho týdne. Spolkům dochází trpělivost

09.01.2024

Když se Charitativní kočičí spolek Kryšpín rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele za týrání koťátka, netušil, že další podá Útulek Tibet za postřeleného kocoura. Popálené koťátko bez vousků a se zlomeným ocasem našla pětiletá holčička 2. 1. 2024 v Brně-Starém Lískovci, postřelený kocourek byl nalezen 9. 1. 2024 v Marefách u Bučovic na benzince. Za týrání zvířat hrozí pachatelům odnětí svobody až na tři roky, v případě trvalých následků či smrti až šest let.

"Když jsme se dozvěděli o týraném koťátku bylo nám do pláče. Pak přišel vztek a následovalo odhodlání toho, kdo to udělal, dohnat před soud a potrestat," popisuje začátek příběhu Lenka Němcová, předsedkyně brněnského Charitativního kočičího spolku Kryšpín. Nález koťátka oznámila paní, která si nepřeje být medializována, v kočičí skupině Kočkaři Brno a okolí ve středu 3. 1. 2024. Že koťátko našla její pětiletá dcerka, mají ho doma a prosila o finanční pomoc s veterinární péčí.

Přihlásil se Azyl Jiřina Skoumalová, který koťátku umožnil první ošetření ve Veterinární ordinaci MVDr. Petry Křečkové Olmové v Brně-Bohunicích. Následoval převoz dobrovolníkem, který reagoval na výzvu na Facebooku, na Veterinární kliniku Letovice, kde je koťátko nyní hospitalizováno. Bylo pojmenováno Jiřinka podle provozovatelky útulku, který mu poskytuje (zatím hradí) péči. "Nevím, čím vším si tato malá kočičí holčička musela projít, ale nic pěkného to nebylo. Uzlíček plný bolestí, zlomený ocásek, který již odumírá, dehydrovaná, hladová, kost a kůže, sotva dýchá. Všechny polštářky na tlapkách má spálené, na srsti zbytky vosku, nevím, zda byla součástí silvestrovských oslav, tzv. "dobrých lidí", ale je vidno, že si užila své," napsala o ní jednu z prvních zpráv na Facebook Jiřina Skoumalová.

Následovaly bohužel ještě horší zprávy: "Dnes mírné zhoršení, je apatická, nechce moc jíst. Dle vyjádření MVDr. Hellerové si tato holčička taková zranění rozhodně nezpůsobila bez něčího přičinění. Toto je jasné týrání zvířete, zlomený ocásek, opálené všechny hmatové fousky, spálený čumák, opálené ucho, tři tlapky má do živého masa opálené, pořád přemýšlím, jak by k tomu jinak přišla, kočka opravdu není hloupá, nevleze do ohně, nezlomí si jen tak ocas, scénář, byť ať je jakýkoliv, tak nesmírně trpěla a trpí."

Malá Jiřinka má nyní tu nejlepší péči. Sestřička z letovické veterinární kliniky si ji dokonce vzala domů, protože přes vše, co si vytrpěla, je nesmírně mazlivá, a lidské teplo jí nyní moc pomáhá. A Charitativní kočičí spolek Kryšpín se rozhodl s právní pomocí advokátky Mgr. Nadi Koželuhové najít toho, kdo jí to udělal. "Poraněné a zubožené koťátko se našlo 2. 1. 2024 v Brně-Starém Lískovci u tramvajové zastávky Dunajská směr z města, v blízkosti zdejšího dopravního hřiště. Má 2-3 měsíce, což odpovídá věku lidskému 2-5 let. Hledáme svědky, kteří by nám pomohli identifikovat pachatele, nabízíme odměnu 10.000 Kč" prosí o pomoc spolek. Kdo něco zaslechl nebo viděl, napište prosím Charitativnímu kočičímu spolku Kryšpín zprávu na Facebook, přidejte komentář k příspěvku nebo pošlete e-mail na spolek-kryspin@email.cz. Moc děkujeme!

A druhý případ? Ten řeší Útulek Tibet, který v Marefách u Bučovic našel zkrvaveného kocoura. Nejdřív mysleli, že jde o autonehodu, ale při bližším ohledání zjistili, že zranění jsou dva až tři dny stará a že byl kocourek několikrát postřelen. V těle se našlo sedm diabolek, dvě v oblasti očí! Apík, pojmenovaný dle benzinky, u které byl nalezen,podstoupil vyšetření na VETINO Jaggy Brno a dle vyjádření veterinárního lékaře půjdou naštěstí očička zachránit. Také tento spolek hledá případné svědky této události a bude na Policii ČR podávat trestní oznámení na neznámého pachatele.

*Týrání zvířat, § 302 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.

Kdo týrá zvíře surovým nebo trýznivým způsobem, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až na tři roky, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

Pokud se prokáže týrání zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem, nebo způsobí-li pachatel svým jednáním zvířeti trvalé následky (Jiřinka – amputace ocásku) či smrt, pohybujeme se v trestní sazbě dva roky až šest let.