Rok od krutého nálezu má týrané kotě bez ocásku milující rodinu. Pravděpodobný pachatel, na jehož nalezení byla vypsána odměna 70 tisíc, nežije.
Dva dny po Silvestru minulého roku bylo v brněnském Starém Lískovci nalezeno podvyživené a vážně zraněné malé kotě. Postupně vyšlo najevo, že zranění si nemohlo způsobit samo a Charitativní kočičí spolek Kryšpín podal trestní oznámení na neznámého pachatele za týrání zvířete. Záchrany kotěte se 3. 1. 2024 ujal Azyl Jiřina Skoumalová a po uzdravení 10. 3. 2024 odjelo do nového domova ke svému dalšímu zachránci jménem Jiří Aberle, jeho ženě a kocourovi Ronymu. Dle usnesení Policie ČR ze dne 18. 4. 2024 je pravděpodobný pachatel či korunní svědek od 17. 1. 2024 mrtvý a umřel dřív, než jej policie mohla v souvislosti s případem vyslechnout.
"Když jsme se před rokem dozvěděli o týraném kotěti, bylo nám do pláče. Pak přišel vztek a následovalo odhodlání toho, kdo to udělal, dohnat před soud a spravedlivě potrestat," popisuje začátek příběhu Lenka Němcová, předsedkyně brněnského Charitativního kočičího spolku Kryšpín. Trestní oznámení na neznámého pachatele podala 11. 1. 2024, vypsaná odměna, na kterou se složili sami lidé, byla 70.000 Kč.
"Nevím, čím vším si tato malá kočičí holčička musela projít, ale nic pěkného to nebylo. Uzlíček plný bolestí, zlomený ocásek, který již odumírá, dehydrovaná, hladová, kost a kůže, sotva dýchá. Všechny polštářky na tlapkách má spálené, na srsti zbytky vosku…" napsala o ní na Facebook Jiřina Skoumalová, jejíž azyl poskytl Jiřince, jak bylo kotě podle ní a Jiřím Aberle pojmenováno, pomoc.
V době nálezu měla Jiřinka asi 7 týdnů a 550 gramů.Od své hospitalizace 3. 1. 2024 na Veterinární klinice v Letovicích ušla velký kus cesty. Nejdřív musela nabrat síly, aby mohla podstoupit amputaci zlomeného ocásku, který nebylo možné zachránit. Zahojit tlapky a upálené ouško se podařilo pomocí Višňovského balzámu. Do Azylu Jiřina Skoumalová byla Jiřinka převezena 6. 2. 2024 a zde pokračovala v rekonvalescenci a hojení naštíplé loketní kosti, kterou nebylo možno operovat a musela se sama svalovinou zapouzdřit. V azylu ji začal navštěvovat Jiří Aberle, který si ji pak se svou ženou Miri odvezl 10. 3. 2024 domů.
Zde dodnes pokračuje léčení Jiřinky po fyzické i psychické stránce. Její lidská máma Miri Aberle o ni pečuje s použitím Access Consciousness Tělesných procesů. "První volbou byl proces TSS – Trojnásobné sekvenční systémy, které jsou efektivně využívané u zvířat i lidí po jakýchkoliv traumatech, nehodách, úrazech, operacích, šokových událostech. Jiřinka reagovala úžasně! Držela, přivírala očička, usínala a sama se mi do dlaní natáčela postupně hlavičkou, zadečkem, bříškem i packami. Těmi mi dokonce objímala mé dlaně. Již po týdnu si nechala dobrovolně a v klidu ostříhat drápky i vyčistit ouška," popisuje začátek léčby paní Aberle.
Nedílnou součástí Jiřinčina příběhu je i vyšetřování Policie ČR. Dne 18. 4. 2024 vydal policejní orgán usnesení, ve kterém odkládá trestní věc podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat, kterého se měl dopustit zatím neznámý pachatel tím, že úmyslně způsobil blíže neurčeným způsobem zranění 7týdenní evropské krátkosrsté kočce. Zraněné kotě bylo v bytě spolu se panem XX, který byl převezen dne 3. 1.2024 rychlou záchrannou službou do nemocnice, kde následně dne 17. 1. 2024 zemřel a ve věci se tak nepodařilo zjistit skutečnosti, opravňující zahájit trestní stíhání.
"Zjednodušeně řečeno je pravděpodobný svědky označený pachatel nebo korunní svědek mrtvý a umřel dřív, než jej policie mohla v souvislosti s případem vyslechnout a prohledat byt. Každopádně za nás, ať byl pachatelem či svědkem, tak pokud měl kotě ve své péči, je za týrání zodpovědný a můžeme se jen domýšlet, zda třeba případ nepřevzaly Boží mlýny...," popisuje vyšetřování Němcová a dodává: "V tuto chvíli už věc pouštíme z hlavy, je třeba věnovat se dalším stovkám případů. Jiřinka má tu nejlepší péči, milující domov, je šťastná! Stala se z ní nejen mediální hvězda, má vlastní obraz od výtvarnice Romany Štryncl, léčivou pohlednici, medailonky, … její příběh pomáhá dalším kočkám s podobným osudem."
Charitativní kočičí spolek Kryšpín pomáhá pomáhat kočičí útulkům tím, že shání finanční prostředky na jejich činnost. Jiřinka není zdaleka jediným případem, který potřebuje pomoci. Při posledním dělení peněz z veřejné sbírky podpořil Kryšpín 2.291 opuštěných koček v 17 útulcích.