Výroční zpráva 2021

26.05.2022

1. Založení spolku

Charitativní kočičí spolek Kryšpín, z.s. vznikl v době covidové, aby udělal svět o chlup lepším. O kočičí chlup!

Do spolkového rejstříku byl zapsán 21. 1. 2021. Osud tomu chtěl, že to bylo 21. dne 21. roku století a v den, kdy slaví svátek hluchá kočička předsedkyně spolku Bělinka (Běla). Spolek byl založen na památku kocoura Kryšpína, který patřil předsedkyni Ing. Lence Němcové, a kočky Hejdulky, která byla další spoluzakládající MgA. Terezy Válkové. Třetí zakladatelkou a zároveň finanční manažerkou spolku se stala Mgr. Michaela Oulehlová. Všechny tři jsou nejen zakladatelkami a členkami spolku, ale zároveň jeho dobrovolnicemi, tedy pracují pro něj bez nároků na finanční odměnu. Spolek je navíc striktně neziskový, náklady vzniklé činností spolku hradí spoluzakladatelky ze svého, takže 100 % darů a výtěžků z akcí jde na pomoc opuštěným kočkám. Součástí týmu dobrovolníků je od počátku taky Tereza Ticháčková, která jako dobrovolnice dělá grafiku, web, fotí, řídí auto a nastavuje kampaně na sociálních sítích.

Spolek si dal za cíl podporu soukromých útulků, které pomáhají kočkám v nouzi (pomoc a podpora zvířatům v nouzi, prostřednictvím útulků pro kočky). Jedná se převážně o pomoc a podporu finanční, ale taky poradenskou v oblasti PR, marketingu a fundrasingu, a v neposlední řadě se spolek věnuje také osvětě v oblasti péče o kočky bez domova a prevence přemnožení, kterou jsou kastrace.

K podpoře byly vybrány útulky registrované u KVS, kočičí nebo z větší části kočičí, převážně z jižní Moravy, transparentně hospodařící a aktivně komunikující, minimálně rok fungující. Jižní Morava je preferována z toho důvodu, že spolek vznikl v Brně, tak aby měl útulky v dojezdové vzdálenosti a mohl jezdit na návštěvy. Všechny útulky jsou tak ověřené nejen časem, ale i osobní návštěvou předsedkyně spolku.

V první fázi byly z Jihomoravského kraje vybrány Útulek Tibet, Opuštěné kočičí tlapky, Brněnský Max, Azyl Jiřina Skoumalová a Depozitum Jana, LuckyCats a Kočky u Katky, ze Zlínského kraje Kočičí depozitum Flíček a jediným severomoravským se stal Azyl Gaia z Olomouckého kraje, který místo sebe nominovaly jihomoravské Kočky SOS Hodonín. Jelikož jednou z podmínek pro podporu útulku je osobní návštěva, kterou se bohužel u Brněnského Maxe nepodařilo zrealizovat, byly místo něj v druhém půlroce projektu zapojen Kočičí azyl Znojemsko, který neměl při vzniku spolku registraci, ale mezitím si ji udělal.

2. Nastavení komunikačních a fundraisingových nástrojů

V souběhu s administrativou kolem založení spolku probíhaly práce na vizuálním stylu spolku, na přípravách webu, byly založeny profily na sociálních sítích (Facebook, Instagram) a připravovalo se oznámení konání veřejné sbírky, která byla po založení transparentního účtu u Fio banky, který je bez poplatků, číslo 2501927911/2010 povolena od 13. 2. 2021. Přestože se k veřejné sbírce nevztahuje povinnost mít účet transparentní, spolek se rozhodl jej transparentní mít, aby se každý kdykoli mohl přesvědčit, že vše, co je do sbírky přijato, je rozdělenou mezi podporované útulky. Do koruny.

Peníze jsou rozdělovány poměrně podle počtu koček v péči 2x ročně: 8. 8. na Mezinárodní den koček a 12. 12., aby kočky v útulcích měly hezčí Vánoce. Útulkům jsou finanční prostředky na základě darovací smlouvy posílány na transparentní účty, kde je vidět, jak s nimi bylo naloženo. Útulky využití peněz dokladují na svých sociálních sítích fotodokumentací a spolek pak následně také u sebe na sociálních sítích, mj. v samostatném fotoalbu na Facebooku, kde je možné zpětně vše dohledat.

Po zahájení sbírky začaly intenzivní práce na fundraisingu = získávání finančních prostředků. Číslo účtu veřejné sbírky bylo viditelně uvedeno na sociálních sítích i na webu, spolek se zaregistroval u GIVTu a na Darujme.cz. Zveřejnili jsme svou výzvu, že hledáme 834 pravidelných dárců stokoruny měsíčně, abychom pro stovky koček, kterým pomáháme, sehnali pravidelně milión ročně, a založili jsme Kryšpínův klub kočičích mecenášů, do kterého zveme všechny pravidelné dárce.

Následovalo zprovoznění e-shopu, do kterého jsme nechali vyrobit dámská, pánská a dětská trička s krátkým rukávem, plátěné tašky a děkovací certifikáty. Paní Zuzana Coufalová pro nás vyrobila a zdarma nám věnovala autorské náušnice, paní Dagmar Němcová uháčkovala kočičky.

Dalším osvědčeným způsobem získávání finančních prostředků pro neziskové organizace je pořádání on-line charitativních aukcí. Ty mají nejen přínos finanční, ale i ekologický, neboť se díky nim najde nové využití pro věci, které už se někomu nehodí. Aukci jsme v roce 2021 uspořádali celkem pětkrát. Z počátku jsme dražili především věci, které jsme do aukcí věnovaly my, postupně se přidali další.

Například paní Dagmar Němcová pro nás uháčkovala desítky nádherných maňásků, paní Jana Dorschnerová vyrobila skvělá škrabadla, fotografka Kateřina Dubovcová grafické koláže a malíři Jaroslav Zdeněk a Petr Marinkov věnovali své obrazy. 

S možností vydražení jsme dokonce dostali také ručně vyrobeného Kryšpína - kocoura ušitého z rifloviny. Vyrobila jej pro nás s láskou naše mecenáška Eva Zahrádková, ale rozhodli jsme se jej ponechat jako maskota spolku, neboť jeho cena je nevyčíslitelná, a tak nyní bydlí u naší předsedkyně. Následovalo rozšíření veřejné sbírky o další způsob - sběrací pokladničky a vytvoření QR kódu vedoucího přímo na transparentní účet veřejné sbírky a první projekt Měsíc bezpečí pro 760 koček na Darujme.cz. Pokusili jsme se během 2 měsíců získat 380.000Kč, což jsou průměrné měsíční náklady na péči o 760 koček v "našich" 9 útulcích. 

3. Prezentace v médiích

O vzniku našeho spolku a o důležitosti činnosti soukromých útulků jsme hned v březnu referovali ve čtyřech vstupech v Dobrém ránu, kam s námi zavítala i Anežka Štelclová z Opuštěných kočičích tlapek a on-line Lucie Pokorová z LuckyCats.

V časopise Vlasta jsme v dubnu s Kateřinou Krškovou z útulku Kočky u Katky varovali před neuváženými adopcemi v období lockdownu a upozornili jsme lidi, že jejich mazlíček je bude potřebovat i po něm. V dubnu taktéž vyšel článek v našem nejčtenějším deníku Blesk o tom, že se blíží sezona nechtěných koťat. Dále jsme v květnu pozvali do Brna CNN Prima News, která zde natočila reportáž o kastracích a navštívila dva z našich devíti podporovaných útulků. Informace

z reportáže se pak objevily i ve velkém článku v MF Dnes. Tomuto tématu se na základě naší iniciativy věnovala například i Brněnská Drbna.

V červenci prorazila s našim tématem do časopisu Story naše předsedkyně v rubrice Příběh úspěchu a na podzim navštívila opět s Anežkou Štelclovou pořad Apetýt Českého rozhlasu, kde hodinu mluvily o kočkách v útulcích.

Během roku 2021 jsme vydali a médiím rozeslali 5 tiskových zpráv.

4. Osobní prověření útulků

S jarem jsme také vyrazili na Tour De Kryšpín, jak jsme nazvali naši jízdu po devíti Kryšpínem podporovaných soukromých kočičích útulcích. Ve všech útulcích jsme byli mile přijati, zjistili jsme, jak je o kočičky postaráno a popovídali jsme si s provozovateli o vzájemné spolupráci.

Z návštěv jsme vždy pořídili fotodokumentaci, aby i dárci viděli, jak to v útulcích vypadá. Ve všech útulcích, které jsme navštívili, je o kočky postaráno skvěle, což nás potěšilo. Smutné bylo vidět kočičky nemocné a taky to, kolik krásných zdravých je v útulcích místo toho, aby se válely u někoho doma. Abychom všechny útulky osobně navštívili, bylo třeba ujet téměř 900 kilometrů a strávit 13 hodin v autě.

Tour De Kryšpín 2021

18. 4. LuckyCats a Útulek Tibet

8. 5. Kočičí depozitum Flíček, Kočky u Katky a Opuštěné kočičí tlapky

29. 5. Azyl Jiřina Skoumalová a Depozitum Jana - Šance mít domov

13. 6. Azyl Gaia Hanušovice

16. 10. Kočičí azyl Znojemsko

5. Akce

V roce 2021 jsme zrealizovali celkem 4 charitativní akce. Na jaře proběhl benefiční Kryšpín cup III. v nohejbale. Následoval srpnový Den koček s Kryšpínem, kterým jsme v Brně oslavili Mezinárodní den koček. Na akci proběhl charitativní bazárek věcí člověčích i kočičích ve prospěch našich devíti útulků, návštěvníci si prohlédli výstavu grafických fotokoláží koček Kateřiny Dubovcové a vyslechli přednášky Bětky Blaškové z Útulku Tibet, které za dobu působení azylu prošla rukama více než tisícovka koček. Akce zaznamenala velký úspěch a pro kočky v nouzi jsme na ni získali 140.279 Kč. Jednotlivé útulky na svých stáncích utržili celkem 106.307 Kč a tyto peníze si s poznámkou DEN

KOČEK a VS 8821 vložili na transparentní účty. My jsme na stánku utržili krásných 24.663 Kč, v kasičce veřejné sbírky bylo 9.309 Kč. Obě částky jsme také vložili na náš transparentní účet a staly se základem pro další etapu sbírky.

Na podzim jsme zrealizovali Kočičí týden v Café In The Ghetto, kde bylo kromě výstavy připraveno speciální kočičí menu. Následovala vernisáž výstavy Kryšpínovy kočky ve Vegalité. Na této výstavě je možné až do jara 2022 vidět 10 velkoformátových fotografií z našich útulků. Jsou to fotky z jízdy, během které jsme navštívili a osobně ověřili péči o kočky ve všech 9 útulcích, které podporujeme.

15. 5. Kryšpín cup III. (4.500 Kč)

18. 8. Den koček s Kryšpínem 2021 (140.279 Kč)

25. 10. Kočičí týden v Café In The Ghetto a vernisáž výstavy Kryšpínovy kočky ve Vegalité (1.870 Kč)

6. Zrealizovaná finanční pomoc

Historicky první dělení peněz z naší veřejné sbírky na transparentním účtu číslo 2501927911/2010 proběhlo 8. 8. 2021 a poměrně dle počtu koček v péči bylo mezi 9 útulků rozděleno 152.312 Kč.

 • Azyl Gaia 22 940,00 Kč
 • Azyl Jiřina Skoumalová 26 541,00 Kč
 • Depozitum Jana - Šance mít domov 8 536,00 Kč
 • **Brněnský Max - domov pro kočky 13 204,00 Kč 
 • Kočičí depozitum Flíček 26 942,00 Kč
 • Kočky u Katky 15 071,00 Kč
 • LuckyCats 4 801,00 Kč
 • Opuštěné kočičí tlapky 13 337,00 Kč
 • Útulek Tibet 20 940,00 Kč

**Příspěvek útulku Brněnský Max jsme bohužel museli ponížit, neboť se nám s paní Elen nepodařilo domluvit návštěvu útulku, která je u nás podmínkou udělení podpory. Nechtěli jsme ji ale úplně vyřadit, protože o kočky pečuje skvěle, tak jsme příspěvek po domluvě pouze ponížili právě o počet koček z návštěvy (0).

V tento den si útulky přilepšily také výtěžkem z bazárku, který jsme pro ně uspořádali v rámci akce Den koček na Staré radnici v Brně. Celkem si odnesly 106.307 Kč, peníze vložily na své transparentní účty.

Historicky druhé dělení peněz z naší veřejné sbírky na transparentním účtu číslo 2501927911/2010 proběhlo 12. 12. 2021 a poměrně dle počtu koček v péči bylo mezi 9 útulků rozděleno 211.927 Kč. Azyl Gaia 38 481,48 Kč

 • Azyl Jiřina Skoumalová 27 885,13 Kč
 • Depozitum Jana - Šance mít domov 11 990,61 Kč Kočičí azyl Znojemsko 23 702,36 Kč
 • Kočičí depozitum Flíček 32 067,90 Kč
 • Kočky u Katky 19 240,74 Kč
 • **LuckyCats 0,00 Kč
 • Opuštěné kočičí tlapky 29 000,54 Kč
 • Útulek Tibet 29 558,24 Kč

**Útulek LuckyCats se svého příspěvku vzdal ve prospěch Azylu Gaia. Děkujeme za sounáležitost.

V závěru roku jsme pro útulky uspořádali speciální aukci originálních háčkovaných koček, pro každý útulek se dražila jedna. V této aukci útulky na přilepšenou získaly 23.722 Kč, peníze jim vítězové aukce zaslali přímo na jejich transparentní účty.

Suma sumárum jsme útulkům v roce 2021 přilepšili částkou 494.268Kč. A jelikož den po rozdělení sbírky přistálo na sbírkovém účtu 5.811 Kč, mohli jsme 13. 12. 2021 do světa s radostí zakřičet, že jsme pomohli stovkám koček v útulcích částkou půlmilion korun.

Ve chvíli zpracování této závěrečné zprávy je ve veřejné sbírce 259.019,80 Kč.

7. Rok 2021 v datech

 • 3. 1. Ustavující schůze spolku
 • 21. 1. Zapsání spolku do spolkového rejstříku
 • 27. 1. Založení transparentního účtu číslo 2501927911/2010
 • 2. 2. Založení datové schránky ID ci54ubk
 • 13. 2. Datum zahájení veřejné sbírky
 • 7. 3. Zřízení možnosti podpory spolku přes GIVT.cz
 • 10. 3. Návštěva v pořadu Dobré ráno ČT
 • 17. 3. Zřízení možnosti podpory spolku přes Darujme.cz
 • 25. 3. Živnostenský list (e-shop)
 • 11. 4. Časopis Vlasta
 • 11. 4. Spuštění e-shopu: https://www.spolek-kryspin.cz/dobrocinny-obchod/
 • 18. 4. Tour De Kryšpín - LuckyCats a Útulek Tibet
 • 4. První aukce - 14.430 Kč
 • 4. Zřízení platební karty spolku
 • 8. 5. Tour De Kryšpín - Kočičí depozitum Flíček, Kočky u Katky a Opuštěné kočičí tlapky
 • 15. 5. Kryšpín cup v nohejbale 2021
 • 18. 5. Brněnská drbna
 • 5. Reportáž na CNN Prima News
 • 5. Článek v deníku MF Dnes
 • 5. Druhá aukce - 7.980 Kč
 • 25. 5. Založení kanálu YouTube
 • 29. 5. Tour De Kryšpín - Azyl Jiřina Skoumalová a Depozitum Jana - Šance mít domov
 • 3. 6. QR kód pro přímou platbu do sbírky s VS 7777
 • 13. 6. Tour De Kryšpín - Azyl Gaia Hanušovice
 • 10. 7. Povolení sběracích pokladniček
 • 12. 7. Časopis Story
 • 8. 8. První dělení sbírky - 152.312 Kč
 • 8. 8. Den koček s Kryšpínem 2021 - výtěžek 106.307 Kč
 • 28. 8. Třetí aukce - 6.472 Kč
 • 9. 9. 760 koček v péči devíti útulků
 • 16. 10. Tour De Kryšpín - Kočičí azyl Znojemsko
 • 18. 10. Kočičí týden v Café In The Ghetto
 • 25. 10. Zahájení výstavy Kryšpínovy kočky ve Vegalité
 • 11. 11. Čtvrtá aukce - 21.280 Kč
 • 18. 11. Projekt Darujme.cz: Měsíc bezpečí pro 760 koček
 • 8. 12. Pátá aukce - 25.722 Kč
 • 12. 12. Druhé dělení veřejné sbírky - 211.927 Kč
 • 12. Stav účtu veřejné sbírky 44.444 Kč

(Veřejná sbírka celkem: 13. 2. - 31. 12.2021: 408.683 Kč)

8. Rok 2021 v číslech

V roce 2021 nás podpořilo celkem 306 dárců, z toho přes Darujme.cz 85. Do roku 2022 jsme vstoupili se 123 dárci -17.308 měsíčně, 207.696 ročně.

Uspořádali jsme 5 aukcí, 1 Den koček s Kryšpínem a další 3 charitativní akce.

Navštívili jsme všechny útulky, které podporujeme a najely téměř 900 km a byly 13 hod v autě. K 9.9.2021 pečovaly 11naše" útulky o 760 koček. 

Útulkům jsme v roce 2021 přilepšili částkou 494.268Kč. 13.12.2021 jsme oznámili získání prvního půlmilionu pro kočky bez domova.