Z kočky bez domova kočičí modelkou Brno

06.10.2022

Když na podzim roku 2020 našli pod autem malou zuboženou kočičku, nic nenapovídalo tomu, že by jednou mohla být modelkou. Byla celá umazaná od motorového oleje a jak se později zjistilo, taky hluchá, poloslepá a vážně nemocná. Díky záchraně útulku ale nejen, že žije a má milující domov, ale dokonce se stala kočičí modelkou.

Když přišel známý brněnský fotograf Vladimír KIVA Novotný s nápadem umístit na titulní stránku gastronomického průvodce bílou kočku, měl TIC BRNO, který GOURMET BRNO vydává, hned jasno, kde ji najít. V této organizaci totiž pracuje Lenka Němcová, která se svým Charitativním kočičím spolkem Kryšpín ve volném čase pomáhá kočičím útulkům zachraňovat stovky opuštěných koček. A mezi nimi byla Astra. Hluchá bílá kočka, kterou našli špinavou, poloslepou a nemocnou pod autem. Bez pomoci útulku LuckyCats by neměla šanci.

"Když jsem Astru tenkrát do útulku přinesla, bylo potřeba několika koupelí a zábalu z lávové země, než jsem z ní dostala motorový olej. Jako většina bílých koček byla hluchá, s tím jsem počítala, ale k tomu navíc špatně viděla. Na očkách měla zákal, který, jak jsem se bála, byl příznakem FIP," popisuje první dny s Astrou Lucie Pokorová, zakladatelka a provozovatelka útulku LuckyCats. Vážná diagnóza se nakonec bohužel potvrdila, ale Lucie o život nalezené kočky zabojovala a po 84 dnech mohla prohlásit, že je vyhráno.

Následovala rekonvalescence a hledání nového milujícího domova, který Astra na jaře roku 2022 našla. "Když mi kolegyně Kateřina Theissigová zavolala, že fotograf KIVA potřebuje na titulní stránku GOURMET BRNO bílou kočku, hned jsem si vzpomněla na Astru. Bílé kočky totiž bývají většinou hluché, takže často i plaché, jako třeba moje Bělinka taktéž z útulku, ale Astra je totální pohodářka," vysvětluje Lenka Němcová, proč dala na tuto kočku tip. Její nový majitel s focením souhlasil, a tak slovo dalo slovo a už šlo jen o to, zda Astra focení zvládne. Oproti psím kolegům bývají kočky přeci jen hůř ovladatelné...

"Při samotném focení byla naprosto úžasná. Dá se říct, že jej zvládla i lépe než někteří psi, což tedy od kočky nikdo nečekal," vypráví Kateřina Theissigová, která má na starost propagaci projektu GOURMET BRNO i produkci focení. Možná hrálo roli i to, že je Astra hluchá, tak se nebála zvuků fotoaparátů a blesků, ale to, s jakou pohodou zvládla všechna ta světla v ateliéru mile překvapilo všechny. Potom už nic nestálo v cestě k tomu, aby grafička Barbara Zemčík umístila vybranou fotku Astry nejen na titulní stránku gastronomického průvodce, ale taky třeba na pozvánku na slavnostní vyhlášení výsledků nebo na inzeráty. Z Astry, jejíž život začal na ulici, se tak stala kočičí hvězda, která nyní zve návštěvníky od nás i ze světa na skvělou brněnskou a jihomoravskou gastronomii.

Charitativní kočičí spolek Kryšpín vznikl v Brně v době covidové 21. den 21. roku 21. století, aby udělal svět o chlup lepším. O kočičí chlup! Finančně podporuje devět ověřených soukromých útulků převážně z jižní Moravy, založil pro ně veřejnou sbírku s transparentním účtem číslo 2501927911/2010, pořádá charitativní aukce a benefiční akce, provozuje e-shop a shání 834 pravidelných dárců stokoruny měsíčně, kteří by společnými silami dali dohromady milión ročně. Už jich má téměř 200.

Útulky, které spolek podporuje, pečovaly k 9. 9. 2022 o 913 koček. A které to kromě LuckyCats jsou? Jihomoravské Opuštěné kočičí tlapky, Kočky u Katky, Kočičí depozitum Flíček, Útulek Tibet, Jiřina Skoumalová azyl a Depozitum Jana - Šance mít domov, Kočičí azyl Znojemsko a na severu Moravy Azyl Gaia Hanušovice.

Gourmet Brno je originální průvodce z dílny TIC BRNO, který nabízí to nejzajímavější z brněnské gastronomie. Jeho vizuální stránku má již šestým rokem na starost známý brněnský fotograf KIVA a grafička Barbara Zemčík. Ten letošní nabízí podniky rozdělené do sedmi kategorií. Na obálce najdete bílou hluchou kočku Astru původně z útulku, jednotlivé kategorie pak doprovází fotky různých psích plemen. Průvodce byl slavnostně představen 6. 10. 2022.