Když najdu kočku

    Potkáte-li osamocenou kočku, neznamená to nutně, že je bez domova. Nejdřív prosím rozumně zhodnoťte, jestli je potřeba kočce pomoct.

    Jak poznám, že kočce je potřeba pomoct? 

    • Je-li zvíře zraněné, krvácí, nemůže vstát, je malátné, nechce jíst ani pít, potřebuje vaši pomoc
    • Pokud kočička zjevně není zraněná, ale přesto nevypadá v dobré kondici, zkontrolujte stav srsti, uší a očí. Má-li dredy v srsti, hnis v očích, velké množství černých teček, je velká pravděpodobnost, že se nejedná o kočku, která tráví život v pohodlí domova. I tahle potřebuje vaši pomoc.  

    Jak na to?

  • Nejdřív zkuste zjistit, zda přeci jen někomu v okolí nepatří. Poptejte se lidí, které potkáte, zazvoňte na pár zvonků. Pokuste se najít majitele. Pokud to není možné, zkuste alespoň zjistit, jestli kočka na místo, kde jste ji našli, chodí pravidelně. Čím více informací budete mít, tím lépe. 
  • Pokud majitele rychle nenajdete a je třeba zasáhnout, máte dvě možnosti. Je-li kočička v relativně dobrém stavu (není zjevně zraněná, nekrvácí, nebyla sražena autem), zavolejte Městskou policii (156). Je totiž správné – i když občas problematické – nález kočky hned nahlásit. Policie často nevěnuje odchytu koček takovou pozornost jako například odchytu psů, a je možné, že vám nebude moct pomoct (ať už z důvodu nedostatku kapacit nebo jiného). I tak je správně zavolat nejprve tam. Pokud se kočička ztratila majiteli a on ji intenzivně hledá, možná kontaktujte právě Městskou policii. 
  • Majitele není možné najít a policie nemůže pomoct? Je čas na odchyt svépomocí. Je-li kočka zvyklá na člověka a přijde na zavolání, je to ta lepší varianta. Chyťte ji a umístěte do přepravky (ideálně) nebo do čisté krabice, ale s otvory pro dýchání (provizorně)! 
  • Předtím, než z místa odjedete, zkontrolujte, jestli nemá kočička vytahané bříško (pokud jste poznali, že se jedná o samici). Pokud ano, je možné, že kojí. V tom případě prohlédněte okolí a pátrejte po koťatech.
  • Pro odchyt kočky, která má ze člověka strach, je potřeba odchytová klec, do které dáte něco dobrého a čekáte. Pokud klec nemáte, můžou vám ji zapůjčit v některém z blízkých útulků, a nebo je můžete, v komplikovaných případech, požádat přímo o pomoc s odchytem. Je-li útulek soukromý, může být tento odchyt zpoplatněn.

Odchyt svépomocí není možný? 

Na odchyt v Jihomoravském kraji doporučujeme: 

Záchranná služba pro zvířata Tibet

Marek Blaško, +420 731 933 836, blaskomarekk@gmail.com

  • Odchyt se podařil? Perfektní. Když kočku chytnete, navštivte co nejdřív veterináře. Pokud k němu nezamíříte rovnou z odchytu, zamezte u sebe doma styku s vašimi mazlíčky. Kočička může mít nakažlivé nemoci, o kterých nevíte. Veterinář kočku prohlédne, ošetří případná zranění, odčerví a naočkuje. Pokud u kočky nenajde čip a podle něj majitele, nález nahlaste na úřad, blízkým útulkům a případně znovu Městské policii.
  • Pokuste se hledat majitele dál. Dejte inzeráty na sociální sítě, vylepte plakátky v ulicích, obchodech, kavárnách, u blízkých veterinářů... Třeba opravdu někomu chybí. Výborně v tomto funguje například bezplatná inzerce Psí detektiv. I na Facebooku existuje mnoho kočičích skupin, které se inzercí ztracených koček zabývají.

Nebuďte prosím lhostejní a kočce v nouzi určitě pomozte. Děkujeme.

P.S. Máte-li ve svém okolí toulavou kočku, kterou krmíte, udělejte pro ni ještě něco, prosím - vykastrujte ji. Bude mít spokojenější život a nepřinese vám nechtěná koťata... Říká se, že kastrací jedné kočky či kocoura zachráníte až 100 životů. Více zde.